Bank Zielonych Zmian
Odpowiedzialność wobec środowiska naturalnego to dla Banku BNP Paribas jeden z czterech kluczowych filarów odpowiedzialności Strategii CSR i Zrównoważonego Rozwoju. W ramach odpowiedzialności wobec środowiska naturalnego Bank BNP Paribas realizuje trzy zobowiązania:
- Współpraca z klientami w przechodzeniu na gospodarkę niskoemisyjną.
- Ograniczanie negatywnego wpływu działalności operacyjnej na środowisko naturalne.
- Zwiększanie świadomości i dzielenie się dobrymi praktykami.
Realizacja działań w ramach zobowiązań Strategii CSR i Zrównoważonego rozwoju jest wkładem banku w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals, SDG’s). Kluczowe Cele Zrównoważonego Rozwoju dla Banku BNP Paribas z perspektywy działań na rzecz środowiska naturalnego to:
- Cel 7. Czysta i dostępna energia
- Cel 11. Zrównoważone miasta i społeczności
- Cel 13. Działania w dziedzinie klimatu
- Cel 17. Partnerstwa na rzecz celów
Bank BNP Paribas od lat angażuje się w działania proekologiczne na rzecz minimalizowania wpływu działalności operacyjnej na środowisko naturalne oraz przeciwdziałania zmianom klimatu.
W kwietniu 2019 roku Bank BNP Paribas zainaugurował Program Bank Zielonych Zmian, który agreguje wszystkie dotychczasowe działania organizacji na rzecz wspierania działań proklimatycznych.
Program Bank Zielonych Zmian składa się z wewnętrznej kampanii edukacyjnej kierowanej
do pracowników wszystkich obszarów Banku, realnych zmian w funkcjonowaniu organizacji (tzw. eko-usprawnień) oraz rozwoju oferty proekologicznych produktów i usług.
Działania na rzecz bioróżnorodności
Ważnym elemoentem działań na rzecz środowiska naturalnego jest dla Banku BNP Paribas troska o zachowanie bioróżnorodności, w tym o jakże ważne życie pszczół. Zdaniem Alberta Einsteina po wyginięciu pszczół, ludziom pozostałyby maksymalnie cztery lata zycia. Ocenia się, że powstanie ¾ naszego pożywienia zależy od procesu pszczelego zapylania. Greenpeace oszacował, że wartość pracy w pszczół w procesie produkcji żywności tylko w Polsce sięga 4 mld złotych rocznie. Wkładem Banku w zrównoważony ekosystem miejski są „Pasieki pod gwiazdami”. Od czerwca 2017 roku na dachu biurowca Centrali Banku przy ul. Kasprzaka w Warszawie w trzech ulach mieszkają pszczoły miodne. W 2019 roku pszczela rodzina rozrosła się. W Rudzie Śląskiej powstała pasieka składająca się z sześciu uli. Obecnie, Bankowe pasieki zamieszkuje około 450 000 pszczół. Jesienią 2020 roku powstanie kolejna pasieka. Pszczele rodziny zamieszkają w Krakowie na terenie centrali Banku. Bank w planach ma dalsze rozwijanie sieci „Pasiek pod gwiazdami”.
Troska o bioróżnorodność, to także stwarzanie warunków do życia zapylaczy i innych owadów. W 2018 roku w ramach akcji „Załączmy nasze miasta”, pracownicy-wolontariusze Banku BNP Paribas we współpracy z Fundacją Łąka, na osiedlu Jazdów w Warszawie oraz na Błoniach Mogilskich w Krakowie zasiali łąki kwietne. W październiku 2019 roku posiali łąkę w okolicach Centrum Operacyjnego Banku w Rudzie Śląskiej.
Jak wynika z badań ekspertów, łąki w miastach pozwalają walczyć ze smogiem i skutkami zmian klimatycznych, pomagają też ocalić zapomniane gatunki roślin. Łąka obniża również temperaturę powietrza, wyłapuje pyły i skutecznie magazynuje wodę opadową. Znajdziemy tu też nawet 300 gatunków zwierząt i roślin, rzadko spotykanych w miejskim środowisku. Specjaliści przekonują, że w porównaniu z utrzymaniem zielonych trawników, łąka wypada również zdecydowanie bardziej ekologicznie i ekonomicznie. Nie wymaga tak częstego podlewania, więc pozwala oszczędzać wodę. Nie trzeba jej często kosić, co z kolei obniża koszty i ogranicza spaliny emitowane przez kosiarki. Rocznie tylko na koszenie poboczy dróg wydaje się 350 mln zł, a przez godzinę kosiarka emituje tyle spalin, ile 11 samochodów.
Troszcząc się o ekosystem, we wrześniu 2019 Bank BNP Paribas we współpracy z Fundacją Nasza Ziemia oraz pod patronatem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych zorganizował akcję #TrashChallenge. Pracownicy wraz z bliskimi wzięli udział w piknikach edukacyjnych oraz wspólnie posprzątali zanieczyszczone tereny w 8 lokalizacjach w Polsce, stając się ambasadorami zmian.
Aby wzmocnić działania na rzecz pszczół we wrześniu 2020 roku Bank rozpoczął współpracę z Fundacją Pszczoła, do której priorytetów należy propagowanie wiedzy z zakresu pszczelarstwa oraz ochrona dzikich pszczół i zapylaczy. Fundacja rowadzi zajęcia edukacyjne w przedszkolach, szkołach, na uczelniach. Współpracuje również z firmami i organizacjami, które tak jak BNP Paribas są świadome i chcą być odpowiedzialne za otaczający świat. Dzięki pomocy Banku, na terenie pasieki w Pile powstał domek do apiinhalacji, która poprawia kondycję dróg oddechowych, wzmacnia odporność i niweluje skutki stresu.
Naturalnym krokiem było wsparcie inicjatywy, jaką jest konkurs Pszczelarz Roku, którego celem jest upowszechnianie wiedzy o pszczelarstwie polskim, znaczeniu pszczelarstwa dla bioróżnorodności oraz promowanie dobrych praktyk.
Bank został także partnerem Kraków Green Film Festival – międzynarodowego festiwalu filmów ekologicznych, czyli święta kina i ludzi, którym losy naszej planety nie są obojętne. W trakcie festiwalu, pokazano wiele produkcji, które polscy widzowie zobaczyli po raz pierwszy, jak również filmy, które w ciągu ostatniego roku zdobyły nagrody na największych światowych festiwalach. Jednym z nich jest macedoński film pt. „Kraina Miodu” – laureat 1. nagrody na festiwalu Sundance i zdobywca nominacji do Oscara.
Bank jest partnerem organizacji i inicjatyw wspierających ochronę środowiska i przeciwdziałanie zmianom klimatu. Od 2017 roku bank wspiera Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”. Bank BNP Paribas jest też partnerem programu „SDG11 – Zrównoważone miasta” United Nations Global Compact Network Poland. W ramach partnerstwa wspiera kampanię „Pierwsza doba bez smogu” oraz inne działania Global Compact Network Poland mające na celu promowanie ekologicznych postaw. Prezes Banku BNP Paribas, Przemek Gdański, jest członkiem Rady Programowej UNGC. Bank współpracuje także z UNEP/GRID-Warszawa oraz jest członkiem partnerstwa „Razem dla środowiska” na rzecz realizacji środowiskowych celów zrównoważonego rozwoju. Dołączył także do programu eksperckiego Climate Lidership oraz aktywnie wspiera kampanię Zielona Wstążka #dlaplanety. W 2019 roku Bank BNP Paribas dołączył do „Partnerstwa dla klimatu” Warszawy. Przemek Gdański, jako pierwszy CEO z Polski, poprał inicjatywę „CEO CALL TO ACTION” na rzecz sprawiedliwości klimatycznej, powołaną w maju 2019 roku podczas SDG Summit w Brukseli.
Relacja z Pasieki BNP Paribas